Dieta białkowa – koszty stosowania

Dieta białkowa – koszty stosowania

Dieta proteinowa

Dieta Dukana w opinii jej przeciwników jest bardzo kosztowna, a to z uwagi na ceny produktów spożywczych, jakie dopuszczone są w pierwszych fazach odchudzania się. Oczywiście, zalecane m.in. owoce morza, do najtańszych nie należą, ale już mięso drobiowe nie jest horrendalnie drogie. Z kolei, dobrej jakości wołowina również pociąga za sobą spore koszty. Niemniej jednak, wysoka kosztochłonność diety Dukana jest wyłącznie pozorna.

Owszem, patrząc na jadłospis fazy ataku można dojść do wniosku, że większości ludzi nie stać na odchudzanie się z wykorzystaniem takiej diety. Owoce morza, duże ilości dobrej jakości mięsa, czy odtłuszczone przetwory mleczne są drogie. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na fakt, że szybciej najemy się ryżem czy ziemniakami, jakie nie są dozwolone w diecie, niż samym mięsem z piersi kurczaka.

Wiele osób podejmujących się odchudzania z wykorzystaniem diety Dukana obawia się, że nie podoła jej pod względem czysto finansowym. Należy jednak dobrze przeanalizować rzeczywiste wydatki ponoszone w czasie diety i skonfrontować je z wydatkami dokonywanymi na jedzenie na co dzień. Stosując dietę Dukana zaoszczędzimy na czekoladkach i innych słodyczkach, słonych przekąsek itp. To już spora oszczędność. Z uwagi na to, że w pierwszych etapach diety wykluczone są warzywa i owoce, mamy kolejne zaoszczędzone pieniądze, które śmiało można przeznaczyć na nabiał, czy mięso. Przy zastosowaniu diety Dukana rezygnujemy równocześnie z produktów do smażenia – masła, oliwy i margaryny, nie używamy drogiego cukru, sosów, śmietany itp., które też kosztują przecież niemało.

Tylko więc na pozór dieta Dukana jest bardzo droga. W rzeczywistości oszczędności dokonane dzięki rezygnacji ze słodyczy, tłuszczy, słonych przekąsek, owoców i warzyw, pozwalają na swobodne pokrycie kosztów stosowania diety.

Dieta z Francji

Trzeba podkreślić, że dieta Dukana powstała we Francji, gdzie dostępność owoców morza jest większa i są one tańsze niż w Polsce. Nie trzeba jednak przy zastosowaniu tego programu żywieniowego jeść na co dzień krewetek czy małż. Mogą one zostać nawet całkowicie pominięte w diecie.