Dławica piersiowa – Dusznica bolesna

Dusznica bolesna, zwana też dławicą piersiową (angina pectoris), wynika z niedotlenienia mięśnia sercowego. Przyczyną tego stanu może być choroba wieńcowa, czyli zwężenie tętnic wieńcowych – naczyń krwionośnych doprowadzających krew do mięśnia sercowego – lub nadmierne obciążenie serca, wymagające zwiększonego dowozu tlenu.

Termin medyczny „dławica piersiowa” oznacza dosłownie „dławienie w klatce piersiowej”. Najczęściej jest to gniotący lub ściskający ból, który rozpoczyna się pośrodku klatki piersiowej, głęboko za mostkiem, i może promieniować do innych części ciała.

U niektórych ludzi ból występuje tylko w innych częściach ciała, np. żuchwie, brzuchu lub ręce. Niekiedy ból dławicowy jest mylnie brany za skutek niestrawności, ponieważ objawy w obu sytuacjach bywają podobne. Ból dławicowy jest też podobny do bólu, jaki pojawia się w przypadku zawału serca, tyle że trwa krócej – zazwyczaj do 5 minut.

OBJAWY
♦    Ostry, ściskający, piekący, duszący lub gniotący ból, który jest zwykle odczuwany w klatce piersiowej, ale może również promieniować do lewego barku i ramienia, czasami do jamy brzusznej lub żuchwy. Lokalizacja i charakter bólu są różne u różnych pacjentów, lecz na ogół przy każdym napadzie występują podobne dolegliwości.
♦    Ból, który najczęściej występuje w trakcie wysiłku i ustępuje po jego zaprzestaniu.
♦    Osłabienie, poty, duszność, niepokój, kołatanie serca, nudności lub zawroty głowy -objawy te mogą, ale nie muszą być związane z napadem dławicy piersiowej.

Z licznych rodzajów dusznicy bolesnej, najczęściej występuje stabilna dusznica bolesna, kiedy dolegliwości są wywoływane przez wysiłek fizyczny i ustępują po jego zaprzestaniu. Jeżeli cierpisz na dławicę stabilną, powinieneś przewidzieć sytuacje, w których taki ból może się pojawić. Inny rodzaj dusznicy bolesnej to niestabilna dusznica bolesna, kiedy dolegliwości pojawiają się nagle, często w czasie odpoczynku, i są nieprzewidywalne. Niestabilną dusznicę bolesną traktuje się jako sygnał ostrzegawczy bardziej nasilonych zmian w sercu. Rzadką postacią jest dusznica odmienna (typu Prinzmetala), która obejmuje skurcz naczyń wieńcowych i występuje częściej u kobiet.

Choroba atakuje zwykle ludzi w wieku powyżej 30 lat i częściej mężczyzn niż kobiety, chociaż powyżej 65. roku życia występuje częściej u kobiet. Sama dławica piersiowa nie powoduje trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego, ponieważ niedotlenienie trwa krótko. Jeżeli jednak dolegliwości dławicowe są coraz częstsze i dłuższe, istnieje duże ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, zwłaszcza gdy choroba przybiera postać dusznicy niestabilnej. Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *