Fazy diety proteinowej Dukana

Fazy diety proteinowej Dukana

Dieta Dukana została podzielona przez swojego twórcę na cztery następujące po sobie etapy. Bardzo często można spotkać się z nazwą „protale”, dlatego też dieta białkowa bywa nazywana dietą protal. Pierwsze dwa etapy nakierowane są na utratę zbędnych kilogramów, a kolejne dwa – na utrzymanie wymarzonej sylwetki i nie dopuszczenie do wystąpienia efektu jo-jo. Poniżej przedstawiamy skrócone opisy poszczególnych etapów diety.

Protal 11. Faza ataku jest to uderzeniowa faza diety i prowadził do wręcz natychmiastowej utraty wagi. Na tym etapie odchudzania mamy do wyboru w zasadzie niewiele produktów, które można włączyć do codziennego jadłospisu. Wszystkie są bogate w białko. Jest to okres motywacyjny diety Dukana , ponieważ w wyniku niego można stracić nawet 5 kg w ciągu tygodnia. Taka utrata wagi na pewno motywuje do kontynuowania diety. Drastyczna zmiana programu codziennego żywienia trwa od 5 do 10 dni.

Protal 22. Faza naprzemienna to drugi krok w diecie Dukana. Na tym etapie można stosować naprzemiennie jedynie produkty bogate w białko oraz warzywa. Program żywienia ulega więc urozmaiceniu i zdecydowanie łatwiej jest przyrządzać posiłki. Faza naprzemienna trwa dopóki dana osoba nie osiągnie pożądanej wagi. Jej celem, podobnie jak w pierwszym przypadku, jest redukcja tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, żeby ściśle stosować się do zasad Dukana i nie wprowadzać jeszcze do jadłospisu owoców

Protal 33. Faza utrwalenia trzeci etap diety ukierunkowany jest na utrzymaniu pożądanej sylwetki i uzyskanej w dwóch poprzednich etapach wagi. Jej czas trwania uzależniony jest od ilości kilogramów, jakie zostały utracone w toku zastosowania diety. Na jeden stracony kilogram przypada aż 10 dni fazy utrwalenia. Dzięki temu, że jadłospis jest tu już mocno rozbudowany, można śmiało stosować tą fazę nawet przez wiele miesięcy, bez narażania swojego zdrowia na uszczerbek.

Protal 44. Faza stabilizacji jak sama nazwa wskazuje, jest to etap nakierowany na utrzymanie wagi ciała, która nam odpowiada. Pozwala na niedopuszczenie do powrotu utraconych kilogramów. Jest to końcowa faza, która niejako jest zwieńczeniem naszych wysiłków. Etap ten zasadniczo powinien trwać do końca życia. Można w nim pozwolić sobie od czasu do czasu, na małe odstępstwa od diety. Powinniśmy jednak raz w tygodniu zastosować jeden dzień ścisłej diety proteinowej tj. dzień zgodny z zasadami fazy ataku.