Gorączka u dziecka

termometrPodwyższona temperatura ciała naszego maluszka nie zawsze oznacza kłopoty. W pierwszym roku życia jest ona jeszcze mało stabilna. Może gwałtownie wzrosnąć na skutek wysiłku lub spaść, jeśli malec jest zbyt lekko ubrany. Warto pamiętać, że wahania w granicach 1°C są normalne – w ciągu doby mogą nastąpić wielokrotnie.

Co jest normą

Małe dzieci, a zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia, mają zwykle nieco wyższą niż dorośli temperaturę ciała. Przy czym nie rozkłada się ona równomiernie. Dlatego bardzo złudnym sposobem jest przykładanie dłoni do czoła malucha. Temperaturę lepiej zmierzyć pod pachą lub w odbycie.

Jeśli chcesz tylko sprawdzić, czy malec nie jest nadmiernie rozpalony, połóż mu dłoń na karku. Często wystarczy zdjąć jedną warstwę ubranka, aby odzyskał normalną ciepłotę ciała!

Sposoby mierzenia

•    Pod pachą lub w odbycie. Klasycznym termometrem rtęciowym lub mającym taki sam kształt termometrem elektronicznym mierzymy temperaturę pod pachą lub w odbycie. Końcówkę termometru należy wsunąć w odbyt nie dalej niż na 2 cm, potem odczekać około 2 minut i wyjąć. Jeśli odczyt budzi wątpliwości, można wsunąć termometr jeszcze na 1 minutę. Nigdy nie wolno wkładać go dziecku do buzi! Po zmierzeniu przetrzyj termometr spirytusem.

•    W uchu. W ten sposób można mierzyć temperaturę tylko specjalnie wyprofilowanym termometrem elektronicznym. Wynik uzyskuje się natychmiast. Jest on bardzo miarodajny. W komplecie z termometrem sprzedawane są specjalne nakładki, by jego końcówka zawsze była czysta. Jeśli jednak podejrzewasz, że dziecko ma zapalenie ucha, wybierz inną metodę mierzenia temperatury. Pamiętaj, że temperatura mierzona pod pachą jest zwykle o 0,5°C niższa niż w ustach, uchu czy odbycie.

•    W ustach. W ten sposób możesz mierzyć temperaturę tylko specjalnym smoczkiem. Pomiar wykonany jest elektronicznie, a wynik otrzymujemy w ciągu minuty. To najlepszy sposób mierzenia temperatury u noworodków i szczególnie wrażliwych niemowląt. Po użyciu smoczek-termometr wystarczy przemyć ciepłą wodą.

Kiedy się niepokoić

Gorączka to naturalny sprzymierzeniec Twojego dziecka. W ten sposób organizm broni się przed infekcją – wysoka temperatura zabija szkodliwe wirusy. Nie należy zatem pochopnie sięgać po lek przeciwgorączkowy. Możesz podać paracetamol lub ibuprofen, gdy malec ma powyżej 38°C. Przy temperaturze 37°C nie trzeba się zbytnio niepokoić, chyba że podwyższonej ciepłocie ciała towarzyszą inne objawy – kaszel, katar, twardy brzuch. Wtedy oczywiście należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą. Jeśli jednak jedynym objawem choroby oprócz nieco wyższej temperatury jest płaczliwość lub drażliwość malucha, nie ma powodów do niepokoju. Być może maluszkowi wyrzynają się ząbki.