Grupa wysokiego ryzyka

Grupa wysokiego ryzyka

Zapalenie pęcherza moczowego jest to schorzenie, które bardziej dotyka kobiety od 20 roku do 50 roku życia, czyli aktywne seksualnie.


Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Przyczyna zapalenia pęcherza moczowego

Natomiast u mężczyzn problem pojawia się później (po 50 roku życia). Bardziej narażone są kobiety ze względu na budowę anatomiczną, ponieważ ujście cewki moczowej znajduje się w pobliżu odbytu, z którego często biorą się bakterie powodujące zapalenie. Po drugie kobiety mają krótszą cewkęmoczową oraz szerszą co sprzyja przedostaniu się bakterii do samego pęcherza.

Ponadto kobiety stosujące antykoncepcję typu krążek domaciczny i spiralęteż są bardziej narażone na zapalenie pęcherza. Powodem tego jest to, że podczas oddawanie moczu, niewielka ilość pozostaje w pęcherzu ponieważ krążek czy spirala uniemożliwia na całkowite opróżnienie pęcherza. Dodatkowo kobiety po zabiegach chirurgicznych i porodach. Panie używające tamponów też znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Ponieważ bakterie w łatwy sposób przedostają się przez tampon do pęcherza.

przyczyna zapalenia pecherza u kobiet

Bardziej narażone są także kobiety przechodzące menopauzę ponieważ zmniejsza się ilość pałeczek kwasu mlekowego i estrogenu, a tym samym flora bakteryjna ma mniejszą ochronę. Mężczyźni po 60 roku życia też są bardziej narażeni ponieważ maja problemy z prostatą przez co mocz jest w niewielkich ilościach zatrzymywany w pęcherzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *