Jak wybrać opiekę dla dziecka?

Zdrowie i prawidłowy rozwój są najważniejszą rzeczą, jaką rodzice chcą zapewnić swojemu dziecku. Jednak w czasach, gdy trzeba łączyć ze sobą karierę i życie rodzinne trzeba korzystać z pomocy. Bardzo ważne jest zorganizowanie odpowiedniej opieki wybierając na opiekuna osobę godną zaufania. Może to być doświadczona niania lub żłobek albo przedszkole (w zależności od wieku). Jest to niezwykle ważny etap w życiu dziecka, ponieważ oprócz zabawy powinno ono rozpocząć naukę, podczas której nie tylko nauczy się nowych rzeczy, ale także pozna zasady funkcjonowania z innymi ludźmi, co w przyszłości będzie rzutować na jego komunikatywność i usposobienie.

Tu trzeba zadać sobie pytanie, czy wolimy pozostawić dziecko w domu z nianią, czy posłać je do przedszkola. To zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Niania opiekuje się dzieckiem w jego własnym domu, dzięki czemu oszczędza mu się stresu i wstrząsu związanego z pójściem do przedszkola, aczkolwiek może być dla niego niemałym przeżyciem, kiedy zamiast rodziców pozostaje ono z obcą kobietą. Jednak w w domowym zaciszu łatwiej mu o akceptację niż w obcym miejscu. Niania swoją uwagę poświęca wyłącznie jednemu dziecku, nie jest nikim innym rozproszona, przy niej dziecko rozwija się indywidualnie. Zwykle pracują w nienormowanych godzinach, więc łatwo można się z nimi dogadać, kiedy potrzebna jest jej pomoc np. na wieczór. Wiele z nich ma bardzo dobre podejście do dzieci, dzięki czemu szybko zjednują sobie ich sympatię. Podopieczni bardzo często przywiązują się do nich, co też ma swoje zalety, ponieważ wychowywane są w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Trzeba tylko wybrać odpowiednią osobę do opieki, co wcale nie jest takie łatwe. Niejednokrotnie wybiera się zupełnie obcą kobietę, której powierza się dziecko, a to wiąże się z ogromnym zaufaniem i trzeba mieć pewność, że zasługuje na nie. Opiekunkę najlepiej wybierać przez znajomych, którzy mogą za nią poręczyć, wtedy zyskuje się większą pewność. Można ewentualnie skorzystać z usług agencji zajmujących się wyszukiwaniem odpowiednich kandydatek na to stanowisko, z tym, że ich usługi są dość kosztowne. Skoro już mowa o finansach – nianie zwykle cenią się dość wysoko, dlatego trzeba być przygotowanym na większy wydatek, jednak spokój i pewność, że dziecko dobrze się rozwijać i będzie bezpieczne są najważniejsze.

Jeżeli jednak koszty związane z wynajęciem niani przerastają domowy budżet, lepiej rozejrzeć się za przedszkolem. Wybór jest bardzo duży, obecnie są niemal w każdej, nawet mniejszej miejscowości, zarówno prywatne jak i publiczne. Wiele z nich ma bardzo szeroką ofertę, w której znajdują się zajęcia taneczne, plastyczne, muzyczne i coraz częściej spotykana nauka języków obcych dla dzieci. Jak widać, kładzie się duży nacisk na rozwój i naukę. Oprócz tego dzieci w większej grupie uczą się już pierwszych, podstawowych zasad życia społecznego; zawiązują się pierwsze przyjaźnie, a niekiedy pojawiają się już pierwsze miłostki. Przedszkola, nawet państwowe wiążą się oczywiście z wydatkami, ponieważ płaci się miesięczne czesne, jednak znacznie niższe niż miesięczna wypłata dla prywatnej opiekunki. Prywatne mają wyższe czesne, z kolei do państwowych trudniej się dostać, ponieważ przeprowadzana jest szczegółowa rekrutacja maluchów i ich rodziców, więc czasem trzeba liczyć na szczęście. Państwowych przedszkoli jest też niestety mniej niż prywatnych. Nie można im jednak odmówić poziomu, zarówno jedne jak i drugie świetnie spełniają swoje funkcje wychowawcze.

Jest wiele kryteriów wyboru opieki nad dzieckiem, obie mają swoje zalety, ale i wiążą się z pewnymi obawami, szczególnie, że jest to sprawa bezpośrednio związana z ukochanym dzieckiem. Nie mniej jednak warto mu ją zapewnić, biorąc pod uwagę obecne tempo życia i obowiązki, a dziecko mając kontakt z innymi osobami i ucząc się nowych rzeczy będzie się wspaniale rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *