Katar sienny – domowe sposoby

Najlepszą metodą pozbycia się objawów kataru siennego jest unikanie kontaktu z alergenami. W okresach pylenia należy pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych pomiędzy godziną 6 a 10 rano, a także unikać wychodzenia na zewnątrz w te dni, kiedy w powietrzu występuje najwyższe stężenie uczulających pyłków. Jeśli musisz wyjść, staraj się chronić oczy specjalnymi okularami, a nos i usta maseczkami zawierającymi specjalne filtry przeciwpyłkowe. Opanuj chęć tarcia oczu.
W domu i samochodzie zamykaj szczelnie okna, usuwaj pyłki z powietrza, stosując tzw. jonizatory – urządzenia oczyszczające i nawilżające powietrze. Zapobiegaj pleśniom, prawidłowo ogrzewając i osuszając wilgotne pomieszczenia.
Jeśli musisz samodzielnie wykonywać prace polowe, zawsze noś maskę z filtrem i ochronne okulary. Po wejściu z dworu do domu natychmiast myj ręce, twarz, włosy oraz przemywaj oczy.
Roztocza są powszechnie występującymi stawonogami żyjącymi w kurzu domowym i nie istnieje sposób pozbycia się ich na zawsze. Niemniej można zrobić wszystko, aby zredukować ich ilość – usunąć z domu dywany, zasłony i firanki oraz tapicerowane meble; mieszkanie często odkurzać i utrzymywać w nim porządek; usunąć kołdry i poduszki z pierza.

ZIOŁA CHIŃSKIE
Efedrę (Ephedra sinica) od dawna wykorzystywano jako środek przeciw alergiom. Zielarze chińscy uważają, że należy stosować ją przez krótki okres w połączeniu z innymi ziołami. Zielarz może połączyć efedrę z lukrecją chińską (Glycyrrhiza uralensis), która ma właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Efedra może wywoływać skutki uboczne, takie jak palpitacje, bezsenność i wysokie ciśnienie krwi. Żeń-szeń (Panaxginseng) to inna roślina porównywalna z efedrą; może być szczególnie skuteczny w połączeniu z ziołowymi środkami wykrztuśnymi, pobudzającymi usuwanie śluzu. Powszechnie stosowane środki wykrztuśne to pinelia trójlistna (Pinellia ternata), Cynanchum stautoni i Polygala tenuifolia.

Jakkolwiek tendencja do alergii jest zakodowana w naszych genach, można ustrzec się przed nią, unikając alergenów oraz stosując terapię zapobiegawczą. Katar sienny rozwinie się wcześniej czy później u osób z astmą lub alergicznym zapaleniem skóry. Alergii przeciwdziała wzmocnienie układu odpornościowego, a uzyskać to można, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia, stosując właściwą dietę, uzupełniając niedobory witamin, pijąc zioła. Najlepszym sposobem przeciwdziałania alergii u dzieci jest długie karmienie niemowląt piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *