Kiedy dziecko idzie do przedszkola

Kiedy dziecko idzie do przedszkola

Pierwszy dzień w przedszkolu może być dla dziecka bardzo dużym przeżyciem. Sama myśl o tym miejscu może przyprawić go o nerwy. Pójście do przedszkola to także wydarzenie dla samych rodziców.

Pójście to przedszkola to pierwszy sprawdzian samodzielności dziecka a także duża szkoła nowych umiejętności. Dziecko pierwszy raz pozostaje bez pomocy rodziców, pod opieką nieznanych mu osób, w obcym miejscu i z obcymi dziećmi, nic więc dziwnego, że może odczuwać stres. Na szczęście są sposoby na to, by choć trochę mu to ułatwić.

Wiele dzieci, które pozostają w przedszkolu mają początkowo żal do rodziców, ponieważ czują się niechciane i odrzucone. Trzeba wytłumaczyć dziecku, że wcale tak nie jest, zapewnić go o miłości i pokazać mu, że w tym miejscu nie będzie się czuło same. Aby rozłąka była dla niego łatwiejsza można wcześniej nauczyć je przyzwyczajać się do innych osób, bez obecności mamy, na przykład poprosić babcię, ciocię lub bliska przyjaciółka. Może zacząć się od krótkiego wypadu na plac zabaw lub na spacer, najlepiej tam, gdzie są inne dzieci, by nauczyło się otwartości i komunikatywności. Wtedy dziecko stanie się bardziej otwarte a nieobecność mamy nie będzie się wiązała ze strachem i popadaniem w panikę.

Wiele przedszkoli i żłobków organizuję dni otwarte, w trakcie których udostępniają wszystkim zainteresowanym wstęp do budynku i dają pozwolenie na zwiedzanie go, umożliwiają zapoznanie z nauczycielami i innymi pracownikami, a bardzo często robią także imprezy dla dzieci, gdzie mają szansę poznać się z innymi dziećmi i otoczeniem. Dziecko, które zobaczy wcześniej miejsce, do którego będzie codziennie chodzić szybciej się z nim oswoi i będzie bardziej spokojne. Jest też szansa, że zakoleguje się z jednym z dzieci i tym chętniej będzie chciało iść do przedszkola by się spotykać z nim. Warto niejednokrotnie pojawić się tam jeszcze kilka razy, na przykład przejeżdżając obok niego, czy spacerować niby przypadkiem. Łatwiej mu wtedy będzie przyzwyczaić się do widoku budynku.

W domu można także zaaranżować przykładowe zajęcia jakie będzie wykonywać w przedszkolu: malowanie, wycinanie, lepienie z modeliny. W przyszłości będzie je chętniej wykonywać. Ważnym aspektem jest także nauczenie go samodzielności, by nie było przestraszone, kiedy pozostanie same. Pokazać mu jak zakładać i wiązać buty, ubierać się, myć ręce, jeść samemu, czyli wszystko, co przedszkolak powinien samodzielnie robić.

Dziecko z całą pewnością będzie zadawało pytania. Często te same po kilka razy. Trzeba cierpliwie i spokojnie na wszystkie odpowiadać, a najlepiej rozmawiać z dzieckiem. Opowiedzieć o swoich przeżyciach w przedszkolu, o pierwszym dniu, o tym, co najbardziej się w nim podobało i czego się nauczyło, jakie okazje i uroczystości się w nim odbywają. Na pewno będzie zainteresowane i zechce poznać wszystkie szczegóły.

Z takim przygotowaniem dziecko będzie miało wyobrażenie o tym co je czeka i zyska większą pewność siebie. Jest szansa, że do przedszkola pójście z chęcią i radością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *