Obfite miesiączki

Obfite krwawienie miesiączkowe (menorrhagia) trwa dłużej niż 8 dni, nasycenie tamponu lub podpaski następuje w ciągu 1 godziny, a wydzielina miesiączkowa zawiera duże skrzepy krwi.
Obfite krwawienie miesiączkowe może wynikać z zaburzenia równowagi hormonalnej, endometriozy, infekcji w obrębie miednicy, stosowania wkładek wewnątrzmacicznych lub rozrostów wewnątrzmacicznych, jak mięśniaki. Nadmierne krwawienie może sygnalizować inne zaburzenia cyklu, jak brak owulacji, niski poziom progesteronu lub nadmiar prostaglandyn. Następstwem obfitego krwawienia miesiączkowego może być niedokrwistość (anemia).

Leczenie obfitych miesiączek polega na przyjmowaniu preparatów żelaza i kwasu foliowego, zapobiega to niedokrwistości. Przeciwbólowe przyjmowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych (hamujących syntezę prostaglandyn), jak ibuprofen i naproksen, oraz hormonów pomaga w przywróceniu równowagi hormonalnej. Lekarz może również zalecić redukcję wysiłku fizycznego, by sprawdzić, czy wysiłek nie był przypadkiem przyczyną nadmiernych krwawień.

Danazol, męski hormon, wstrzymuje czasowo cykl miesiączkowy. Skutki uboczne jego stosowania zbliżone są do objawów menopauzy, jak: uderzenia krwi do głowy, występowanie trądziku, wzrost wagi i pojawianie się nadmiernego owłosienia. Lekarz może również przepisać inne leki hormonalne, jak np. progesteron i pigułki antykoncepcyjne, w celu zapewnienia równowagi hormonalnej.

Niewielki zabieg chirurgiczny, jak wyłyżeczkowanie macicy, może również na jakiś czas uwolnić pacjentkę od obfitych miesiączek. Zabieg ten polega na rozszerzeniu szyjki macicy, narzędzie chirurgiczne podobne do łyżeczki używane jest do „oczyszczenia wnętrza” macicy. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować usunięcie macicy (czasami wraz z innymi elementami narządu rodnego). Zanim poddasz się operacji, masz prawo skorzystać także z rady innego lekarza.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦    Weź dodatkową dawkę wapnia i magnezu, będzie to działało przeciwskurczowo na mięsień macicy i zmniejszy krwawienie.
♦    Weź ciepłą, rozluźniającą kąpiel.
♦    Weź środek przeciwbólowy typu ibuprofen lub naproksen.
♦    Pij herbaty ziołowe, zawierające krwawnik pospolity. Działa to w pewien sposób na regulację krwawień.
♦    Aby rozluźnić mięśnie i zmniejszyć krwawienie, połóż na brzuchu specjalny okład z olejem rycynowym.

ZAPOBIEGANIE
Utrzymuj odpowiednią dla swojej budowy masę ciała, co zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu i wydzielaniu estrogenów.
Kobiety z nadwagą miewają nieprawidłowe cykle miesiączkowe. Wynika to prawdopodobnie ze wzrostu liczby komórek wydzielających estrogeny.
Przyjmuj preparaty zawierające witaminę A, B complex, C i E, a także wapń i żelazo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *