Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Przy każdym schorzeniu pojawiają się pewne symptomy, które mogą nakierować na odpowiednią diagnozę. Wiele osób może zadać sobie pytanie jakie są objawy zapalenia pęcherza?

zapalenia pęcherza objawyWedług książki Gerharda Leibolda Choroby pęcherza i nerek, należy zwrócić szczególną uwagę na pacjenta zauważy u siebie częstą potrzebę oddawania moczu. Jednym z najczęstszych objawów zapalenia pęcherza jest wydalanie moczu cienkim strumieniem, lub też kropelkami z organizmu. Czasem dopiero po wysiłku mięśni brzucha i odczekaniu pojawia się mocz, przy jednoczesnym odczuwaniu parcia. Po trzecie cały czas odczuwa się swędzenie, pieczenie, po lub przed oddaniem moczu. Czasem pacjenci mówią, że wydaje im się jakby ktoś ściskał im pęcherz.

Rozpoznaj objawy zapalenie pęcherza

Należy zwrócić uwagę na kolor i zapach moczu. Jeśli jest mętny z widoczną krwią lub jaśniejszy niż zwykle oraz ma nieprzyjemny zapach, może to wskazywać na zapalenie pęcherza.

Leukocyturie

W książce pod redakcja Franciszka Kokota Choroby wewnętrzne za jednym z objawów zapalenia pęcherza moczowego wyróżnia pojawienie się leukocyturii. Jest to sytuacja kiedy w moczu jest powyżej 3 mln leukocytów (białych krwinek). Jeśli do tego pojawia się zabarwienie  nieprzyjemny zapach moczu wówczas mamy do czynienia z ropomoczem.

Krwiomocz

Krwiomocz może być objawem wielu chorób, nie tylko zapalenie pęcherza moczowego.  Jeśli nie odczuwa się żadnych dolegliwości wówczas może to być guz pęcherza. Każdy pacjent musi być zdiagnozowany za pomocą USG. W większości takie badanie pozwala na zdiagnozować jakie schorzenie jest przyczyna krwiomoczu. Jeśli to nie wystarczy wówczas przeprowadza się cystoskopię , czyli oglądanie pęcherza od środka.

 Inne objawy zapalenia pęcherza moczowego

shutterstock_27881116Podczas zapalenia pęcherza moczowego odczuwa się także symptomy ogólne takie jak brak  apetytu, bóle głowy, ogólne zmęczenie i osłabienie. Niekiedy pojawia się także stan podgorączkowy.

W książce dr. Johna Apple i dr. Jasona Payne-James Encyklopedia  objawów chorobowych są jeszcze wyróżnione takie objawy jak ból w części lędźwiowej pleców, oraz konieczność natychmiastowego oddania moczu.

Objawy zapalenia nerek i pęcherza u dziecka

Jeśli u dziecka  pojawia się krew w moczu wtedy należy dokładnie zbadać przyczynę. U dorosłego człowieka pojawia się wtedy jak ma infekcję, natomiast u dzieci może wynikać z  nieprawidłowości funkcjonowania dróg moczowych. Krew w moczu u dziecka może być też objawem guza Wilmsa, który jest złośliwym nowotworem nerki, pojawiającym się w większości przypadków przed zakończeniem trzeciego roku życia.

Objawy zapalenia pęcherza omawia także lekarz na filmiku.
Należą do nich parcie, ból i pieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *