Odra

Odra jest ciężką chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Charakteryzuje się następującymi objawami:
♦    Dzień 1.-3.: gorączka od niewielkiej do bardzo wysokiej, kaszel, katar, zaczerwienie i łzawienie oczu, kichanie: małe białawe punkciki na błonie śluzowej policzków w jamie ustnej.
♦    Dzień 4.-8.: wysoka gorączka, wysypka początkowo za uszami i na twarzy, a potem na szyi, tułowiu, kończynach, Po u,pływie 2-3 dni skóra zaczyna się łuszczyć. Kiedy wysypka pojawia się na kończynach, znika z twarzy. Dziecko może mieć jednocześnie zapalenie spojówek i światłowstręt.

W ciągu pierwszych 24 godzin pojawiają się czerwone plamki wzdłuż linii włosów na czole, za uszami, a potem rozszerzają się na twarz, szyję, tułów i kończyny. Zmiany mają charakter rumieniowej plamkowo-grudkowej wysypki. W 3. dniu wysypka staje się mniejsza i znika w takiej kolejności, jak się pojawiła. Zmiany mogą przybierać kolor brunatny i całkowicie znikają w ciągu tygodnia.

Nie ma ziół leczących odrę. Wiele preparatów może jednak łagodzić objawy. Herbaty z krwawnika pospolitego (Achillea millefolium), kocimiętki (Nepeta cataria) oraz lipy mogą zmniejszyć gorączkę. Przemywanie oczu świetlikiem (Euphrasia officinalis) albo kompres z rumianku (Matricaria recutita) mogą złagodzić nadwrażliwość oczu. Najlepiej zasięgnąć rady fitoterapeuty.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
♦    Dzieci powinny być izolowane, ponieważ chorują na chorobę zakaźną. Pokój, w którym leżą, powinien być przyciemniony, gdyż zwykle mają światłowstręt; ograniczaj im oglądanie telewizji i czytanie książek.
♦    Woda galmanowa ze skrobią kukurydzianą zmniejszają uczucie swędzenia skóry. Paracetamol obniża gorączkę.
♦    W pokoju, gdzie przebywa dziecko, powinien być zamontowany nawilżacz powietrza. Ułatwia to oddychanie.

ZAPOBIEGANIE
W Polsce stosowane są powszechne, bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko odrze, zalecane dzieciom po ukończeniu 1. roku życia. Ostatnio w Polsce istnieje możliwość szczepienia żywą, atenuowaną szczepionką, podawaną z innymi szczepionkami, tzw. MMR (odra-świnka-różyczka), w wieku 12-15 miesięcy, ze szczepieniem przypominającym w wieku 4-6 lat lub 10—1 2 lat. Środki homeopatyczne mogą być stosowane dodatkowo przy szczepionce MMR, gdyż zmniejszają odczyny poszczepienne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *