Oparzenie słoneczne

Objawy:
♦    Przebarwienie skóry jasnoczerwone do purpurowego; skóra jest gorąca i wykazuje tkliwość dotykową. Zmiany na skórze pojawiają się 1-6 godzin po wystawieniu na promienie słoneczne i dają objawy do 24 godzin, potem skóra brązowieje.
♦    Małe pęcherze wypełnione jasnym płynem, swędzące, czasami pękają; schodzące płaty naskórka odsłaniają zaczerwienione głębsze warstwy skóry.
♦    Czerwona skóra pokryta pęcherzami, dreszcze, gorączka, nudności, odwodnienie. Ten groźny stan jest już oparzeniem pierwszego stopnia.
♦    Ból i podrażnienie spojówek związane z wystawieniem na promieniowanie nadfioletowe słońca lub z innego źródła.

Zimna kąpiel z dodatkiem paru łyżek sody oczyszczonej albo octu może uśmierzyć ból, swędzenie i stan zapalny.
Płyny na skórę, okłady z papki i okłady wodne z nagietka lekarskiego (Calenclula officinalis) zredukują stan zapalny. Jeżówkę (Echinacea spp.) można zastosować na odsłoniętą nową skórę po złuszczeniu się naskórka albo pęknięciu pęcherza, dla zapobieżenia zakażeniu. Dostępne bez recepty preparaty z aloesu (Aloe barbaclensis) doskonale usuwają suchość i podrażnienie skóry.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
Stosuj zimne okłady z wody lub z lodu, możesz zażyć aspirynę przeciwbólowo, weź zimny prysznic lub kąpiel. Pij dużo płynów, ale unikaj napojów alkoholowych, które odwadniają skórę. Nie wyciskaj zawartości pęcherzy na skórze; robiąc to, zwalniasz procesy gojenia się i regeneracji skóry i zwiększasz ryzyko zakażenia. Jeśli skóra zaczyna się odwarstwiać i schodzić płatami, możesz delikatnie usuwać suche fragmenty i stosować maści antyseptyczne lub krem z hydrokortyzonem. Jeżeli masz gorączkę, nudności, wymioty, pij bardzo dużo płynów i zgłoś się do lekarza.

Najlepszą metodą zapobiegania zmianom skórnym wywołanym przez promienie słoneczne jest ograniczenie wystawiania się na ich działanie w godzinach 10-15. Zwróć uwagę na swój cień; jeżeli jest krótszy niż ty, nie wychodź na słońce.
♦    Jeżeli musisz przebywać na dworze w słoneczne południe, noś przewiewne ubranie zakrywające ciało, kapelusz z szerokim rondem i buty osłaniające stopy.
♦    Pamiętaj, że wystawienie na promienie słoneczne jest zawsze większe na terenach wyżej położonych i bliżej równika.
♦    Woda odbija promienie słoneczne i podwaja dawkę promieniowania. Chroń skórę kremem nierozpuszczalnym w wodzie.
♦    Chroń niemowlęta przed słońcem i nie pozwalaj, aby starsze dzieci bawiły się na dworze bez warstwy ochronnego kremu.
♦    Noś okulary przeciwsłoneczne, które nie przepuszczają promieni nadfioletowych. Szkła koloru szarego, brązowego i zielonego nie przepuszczają tych promieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *