Operacja na cukrzycę

otyłoscChociaż wydaje się to nieprawdopodobne, chirurdzy mogą wyleczyć z cukrzycy typu 2 i uwolnić pacjentów od przyjmowania leków.

W przypadku znacznej otyłości przeprowadza się operację polegającą na wyłączeniu z układu pokarmowego części żołądka, całej dwunastnicy i fragmentu jelit. Okazało się, że efektem takiego zabiegu jest nie tylko chudnięcie. U 98% osób chorych na cukrzycę typu”2, tzw insulinoniezależną (trzustka produkuje insulinę, ale tkanki słabo reagują na jej działanie) po kilku tygodniach następuje powrót do zdrowia.

Na razie nie do końca wiadomo, dlaczego operacja leczy cukrzycę. Część naukowców twierdzi, że być może dwunastnica wysyła jakiś sygnał chemiczny który sprawia, że tkanki nie reagują na działanie obniżającej  poziom glukozy we krwi insuliny. Zapobiega temu wyłączenie tego narządu z układu pokarmowego. Jedni uważają, że po operacji rośnie stężenie jednego z hormonów sytości. Nie tylko zmniejsza on apetyt, ale i pobudza wydzielanie insuliny i zwiększa wrażliwość tkanek na jej działanie.

Niezależnie od tego, które z tych wyjaśnień jest prawdziwe, faktem pozostaje, że operacyjne leczenie znacznej otyłości może stać się skuteczną terapią cukrzycy typu 2.