Opryszczka narządów płciowych

Objawy:
♦    Uczucie napięcia, mrowienia i pieczenia w okolicy narządów płciowych.
♦    Pieczenie i przerwy w trakcie oddawania moczu.
♦    Ból w czasie oddawania moczu i częste uczucie parcia.
♦    Wodniste pęcherzyki na narządach płciowych.
♦    Objawy grypowe.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY
Do mnożenia się wirusa opryszczki niezbędny jest aminokwas arginina; natomiast inny aminokwas -lizyna – zapobiega temu. Należy unikać produktów bogatych w argininę, takich jak orzeszki ziemne, orzechy nerkowca i czekolada. Sporo lizyny zawierają: wołowina, baranina, ryby, mleko i sery. Można też zażywać codziennie 500 mg lizyny w postaci kapsułek w celu zapobieżenia nawrotom objawów; gdy tylko spostrzeże się pierwsze oznaki nawrotu, należy zażywać 1000 mg co 4 godziny. Ponadto witamina E może zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie się zmian skórnych.

Jeżówka (Echinacea spp.) i czosnek (Allium sativum) wzmacniają zdolności obronne organizmu przeciw infekcji wirusowej. Wyniki badań sugerują też, że kwas glicyryzynowy, składnik lukrecji (Glycyrrhi-za glabra), dezaktywuje wirusa. Można pić herbaty ziołowe albo zażywać kapsułki, według wskazań lekarza czy fitoterapeuty.

Lekarz medycyny chińskiej przepisze leki dobrane do potrzeb pacjenta. Mogą one zawierać np. goryczkę (Gentiana scabra) i dong quai (Angelica sinensis).

♦    Aby wysuszyć zmiany, zastosuj rozcieńczony sok z cytryny, witaminę E lub olejek z drzewa herbacianego.
♦    Na miejsca pokryte pęcherzykami przyłóż na 10 minut lód, zmniejszy to ból.
♦    Zastosuj pastę cynkową na gojące się zmiany.
♦    Aby złagodzić dolegliwości, możesz zastosować kompres z sody.
♦    W ciepłej wodzie rozpuść 3 łyżki soli, mocz zmiany przez 15 minut, następnie spłucz skórę zimną wodą.

Jeżeli twój partner ma wysiew opryszczki, wstrzymaj się od współżycia nawet z prezerwatywą. Osoba zainfekowana, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, nawet jeżeli nie ma zmian skórnych, podczas nawrotu i tak może zarażać, lepiej więc używać prezerwatywy. Powstrzymaj się od seksu oralnego, jeżeli partner ma opryszczkę na ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *