Postacie preparatów ziołowych

Postacie preparatów ziołowych

Postaci preparatów.

Preparaty lecznicze to nie tylko tabletki i kapsułki. Występują w wielu różnych postaciach. Jeżeli chcesz zachować dłużej zdrowie, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Tabletki i kapsułki

To najbardziej znana postać środków wspomagających. Są nie tylko wygodne w użytkowaniu i przechowywaniu, ale także trwalsze od innych postaci. Tabletki zawierają witaminy oraz nieczynne substancje, które sklejają, konserwują i pozwalają nadać im odpowiedni kształt, czasem ułatwiając trawienie w żołądku. Nienasycone kwasy tłuszczowe (zawiera je np. wiesiołek), a także rozpuszczalne w tłuszczach wit. A, D i E można kupić w postaci kapsułek. Kapsułki z reguły nie zawierają tak wielu dodatków, co tabletki. Ponadto szybciej się rozpuszczają, co wcale nie oznacza, że są łatwiej przyswajalne przez organizm.

Proszki

Jeżeli macie problem z przełykaniem tabletek,proszki są idealnym rozwiązaniem. Można je rozpuścić w wodzie, soku lub wymieszać z pożywieniem. Np. zmieszana z wodą, sproszkowana wit. C może być stosowana jako kompres. dawki proszków jest łatwo dostosować do indywidualnego zapotrzebowania, ponieważ zawierają mniej dodatków niż tabletki czy kapsułki. Są także bardziej odpowiednie dla osób uczulonych na niektóre substancje.

Płyny

Pod tą postacią występuje wiele różnych leków, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci, ponieważ są aromatyzowane, dzięki czemu jest łatwiej je zażyć.

Tabletki do żucia

Polecane szczególnie osobom mającym problem z przełykaniem. Nie trzeba popijać ich wodą. Za przykład może posłużyć preparat z lukrecji, który uaktywnia się pod wpływem śliny. Z tego powodu powinno się go żuć, a nie połykać.

Tabletki do ssania

Z reguły zawierają cynk i są stosowane wspomagająco przy leczeniu przeziębienia i grypy.

Tabletki i płyny stosowane pod-językowo

Takie zastosowanie płynów i tabletek powoduje szybsze wchłanianie substancji czynnych, bezpośrednio do krwiobiegu.

Preparaty o uwalnianiu przedłużonym

Te preparaty mają formę kapsułek, zawierających wewnątrz inne mikrokapsułki. Są przez to dłużej trawione, dzięki czemu przez dłuższy czas (od 2 do 10 godzin) dostarczają organizmowi daną substancję leczniczą (np. wit. C). Raczej nie są lepiej przyswajalne niż inne preparaty.

Związki Chelatowe

Pierwiastki wchodzące w skład związków organicznych i nieorganicznych. Rodzaj takiego związku decyduje o szybkości wchłaniania substancji czynnych. Lepiej przyswajalne są preparaty, w których pierwiastek występuje w związku organicznym (np. askorbiniany, cytryniany, jabłczany, bursztyniany), niż w związku nieorganicznym (np. tlenki, siarczany, fosforany, chlorki, węglany)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *