Powikłania wynikające z nieleczonego schorzenia

Powikłania wynikające z nieleczonego schorzenia

Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może doprowadzić do przewlekłego zapalenia pęcherza.
Jeśli pacjent nie podda się leczeni może dojść do wielu komplikacji. Przede wszystkim nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może się przyczynić do ciągłego powracania, a tym samym przyczynić się do rozwijania się choroby w chroniczne zapalenie pęcherza moczowego. Natomiast nieleczone chroniczne zapalenie pęcherza moczowego może się przyczynić do rozwoju przewlekłej nerwicy pęcherza i zakażenia miedniczek nerkowych lub nerek.

Wrzody śluzówki pęcherza

wrzody śluzówki pęcherzaDo innych powikłań Gehrard Leibold w książce Choroby pęcherza i nerek wlicza wrzody śluzówki pęcherza, które w ciężkich przypadkach wnikają w ścianę pęcherza powodując krwawienie. Może także dojść do preformacji pęcherza, wówczas dodatkową komplikacją może być zapalenie otrzewnej, które jest niebezpieczne dla człowieka.

Zrogowacenie błony i marskość pęcherza

Innym powikłaniem jest zrogowacenie – białe błony śluzowej pęcherza powodowane ciągłym podrażnieniem przez zapalenie. Są to zgrubienia koloru białego, wykrywające tylko podczas badania cystoskopem (wziernikiem). Należy kontrolować je pod okiem specjalisty, a czasem usuwa się je chirurgicznie ponieważ ulegają zrogowaceniu. Ostatnim znanym powikłaniem nieleczonego zapalenie pęcherza moczowego jest marskość pęcherza. Jest on rezultatem zapalenie chronicznego. Charakteryzuje się pomniejszonym pęcherzem, sztywnymi ściankami i ograniczoną pojemnością. Natomiast chęć oddawanie moczu powodowane parciem się zwiększa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *