ROZEDMA PŁUC – PRAWIDŁOWA TECHNIKA ODDYCHANIA

Ćwiczenia oddechowe nie leczą choroby, ale pomagają z nią żyć.

Spacery. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla chorego z rozedmą. Codziennie staraj się zwiększać dystans, który przeszedłeś. Unikaj terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza, możesz spacerować po terenie zadaszonym (np. po centrum handlowym).

Unoszenie ramion. W pozycji stojącej unieś wysoko ramiona, wykonując głęboki wdech, potem opuść ramiona i wykonaj wydech. Ćwiczenie powtórz 3 razy, stopniowo wykonuj je coraz częściej.

Unoszenie nóg. W pozycji leżącej ugnij nogi w kolanach, stopy oprzyj na podłodze. Oddychaj głęboko. Przyciągając jedno kolano do klatki piersiowej, powoli wykonaj wydech; opuszczając nogę, wykonaj wdech. Ćwiczenie powtórz 3 razy, a następnie zmień nogę.

Ćwiczenia rozciągające w pozycji siedzącej.
Siedząc na krześle z plecami na oparciu, oddychaj głęboko. Unieś ramiona, żuchwę przygnij do klatki piersiowej i, wykonując powolny wydech, pozwól, aby głowa znalazła się blisko kolan, a ramiona swobodnie opadły. To samo powtórz trzykrotnie.

Oddychanie przeponą (ćwiczenie zwiększające efektywność oddychania i wzmacniające mięśnie oddechowe). Leżąc na wznak, połóż palce jednej ręki na wysokości przepony, znajdującej się tuż poniżej klatki piersiowej. Powoli wykonaj wdech przez nos i skoncentruj się na ruchach przepony, wyczuwalnych palcami w rytmie ruchów oddechowych klatki piersiowej. Licz do trzech podczas wdechu, a potem dalej, do sześciu, podczas wydechu. Jeżeli potrafisz bez zmęczenia wykonać 12 oddechów na leżąco, spróbuj powtórzyć ćwiczenie na siedząco, podczas chodzenia, podczas wchodzenia na schody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *