SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA – Bóle kręgosłupa

PRZYCZYNY – Bóle kręgosłupa w dużej mierze są dolegliwościami zawinionymi przez cierpiącą na nie osobę. Większość z nich powstaje z powodu długoletnich złych nawyków: wadliwej postawy, przeciążeń w pracy i sporcie, przyjmowania nieprawidłowej postawy siedzącej przy biurku lub za kierownicą samochodu, nieostrożnego pchania, ciągnięcia lub dźwigania ciężarów. Czasami skutki bywają natychmiastowe, ale w większości przypadków schorzenia rozwijają się powoli. Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa bywa naciągnięcie pęczków mięśni otaczających kręgosłup. Przeciążenie takie może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, zwykle jednak powstaje w dole w obrębie krzywizny lędźwiowo-krzyżowej lub u podstawy szyi.
Niekiedy jednak bóle krzyża pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Nieswoisty ból krzyża może być związany z osłabieniem mięśni, które nie są w stanie podołać codziennemu wysiłkowi przy chodzeniu, zginaniu i rozciąganiu. Dyskomfort powstaje też lub nasila się wskutek ogólnego napięcia,
niewyspania lub stresu, podobnie jak napięciowy ból głowy. Przewlekły ból pleców może być spowodowany przez gościec mięśniowo-ścięgnisty wskutek miejscowego napięcia mięśniowego, które z kolei może mieć pochodzenie psychosomatyczne. Dla chorego jest obojętne, czy przyczyną naciągnięcia mięśni jest dźwignięcie ciężaru, czy tak niewinne zdarzenie jak kichnięcie-w każdym przypadku ból może być nieznośny.
Bóle krzyża często występują w ciąży – rozwijający się płód, zmiany hormonalne i zwiększenie masy ciała stanowią nowe obciążenie dla kręgosłupa i nóg ciężarnej. Urazy sportowe, wypadki i upadki mogą powodować różne dolegliwości – od niewielkiego naciągnięcia mięśni do ciężkich uszkodzeń kręgosłupa lub rdzenia kręgowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *