SINIAK POWIEK I OKOLICY (PODBITE OKO)

OBJAWY
♦    Zasinienie i obrzęk powiek oraz tkanki miękkiej wokół oka, któremu czasami towarzyszą pęknięte naczynia krwionośne w spojówce. Zmiana najpierw ma barwę purpurową, która potem przechodzi w niebieską, a następnie w zieloną i żółtą, zanim zniknie -zazwyczaj w ciągu tygodnia.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA, JEŚLI:
♦    Siniak pojawi się jednocześnie w okolicy obu oczu; lekarz powinien zbadać, czy nie nastąpiło uszkodzenie czaszki.
Każdy z podanych niżej objawów może wskazywać na uszkodzenie gałki ocznej, które powinno być zbadane i leczone przez okulistę:
♦    Ból gałki ocznej.
♦    Otwarta rana wokół oka.
♦    Nieostry obraz, podwójne widzenie, latające punkciki.
♦    Krew lub inny płyn przed tęczówką.
♦    Nadwrażliwość na światło lub inne zaburzenia widzenia.

Jeśli uszkodzenie nie jest poważne, zimny okład i środek przeciwbólowy to środki podstawowe. Osoby trenujące boks używają w celu zmniejszenia obrzęku twarzy zimnego narzędzia podobnego do żelazka. Ten sam efekt można uzyskać, przykładając puszkę zimnego napoju lub paczkę mrożonych warzyw. Trzeba się upewnić, że przedmioty te są czyste, i przykładać je delikatnie do policzków lub czoła, a nie bezpośrednio na oko. Zimne okłady należy stosować ostrożnie. Obrzęk jest wprawdzie bolesny, ale to prawidłowa reakcja na uraz.

Większość obrzęków powstających w wyniku urazu utrzymuje się zaledwie parę godzin. W związku z tym przykładanie lodu jest konieczne tylko pierwszego dnia. Jeśli ból i obrzęk nie mijają po 2 godzinach pomimo zimnych okładów, świadczy to o poważnym urazie, należy więc zgłosić się do lekarza.

Homeopata może zalecić różne leki dostępne bez recepty; należy ściśle przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Arnica (12-CH) może przyspieszyć reabsorpcję krwi do uszkodzonych naczyń. Jeśli skóra jest nienaruszona, stosowanie wokół oka kremu z Arnica pomoże zmniejszyć siniak. Jeżeli zasinienie ustępuje powoli, a ból łagodzi jedynie zimno, można spróbować Lecium (12-CH), 3 dawki dziennie przez 4 dni. Jeśli kości wokół oka są bardzo obolałe albo uszkodzona została sama gałka oczna, ból może uśmierzyć Symphylum (12-CH), 3 dawki dziennie przez okres do 4 dni. Przy poważnych bólach strzelających albo promieniujących wokół oka stosowanie co godzinę przez okres

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *