Trzy grupy produktów spożywczych

Jakie grupy produktów spożywczych trzeba spożywać oddzielnie, a jakie można jeść razem? Produkty z dużą zawartością białka i produkty z dużą zawartością węglowodanów powinny być zawsze rozdzielane. Produkty neutralne mogą być dowolnie łączone z produktami „białkowymi” i „węglowodanowymi”.
„Neutralny” nie oznacza, że te produkty mają małą liczbę kalorii, tylko że nie zakłócają procesu trawienia białka lub węglowodanów. Harmonijnie łączą się z wszystkimi produktami i dlatego można je spożywać zarówno z tymi, które zawierają dużo białka, jak i z tymi, które zawierają dużo węglowodanów. Być może, ta systematyzacja wyda Wam się sprzeczna, ale opiera się ona na wieloletnich doświadczeniach.
I tak, zakwaszone produkty mleczne są bogate w białko, ale uznawane są za neutralne, gdyż dzięki zakwaszeniu białko ulega rozkładowi i tym samym jest lżej strawne. Surowe ryby i surowe mięso są również produktami bogatymi w białko. Należą jednak do grupy neutralnej, gdyż ich struktura komórkowa ma taką postać, jak ją stworzyła natura. Na skutek podgrzania struktura komórek zmienia się, a białko jest ciężej strawne. Surową rybę i surowe mięso należy spożywać w umiarkowanych ilościach, gdyż nie są one przez nas zalecane.
Neutralnymi produktami są, według naszego systemu, wszystkie tłuszcze, naturalnie wytwarzane oleje i masło oraz wszystkie bardzo bogate w tłuszcz artykuły spożywcze, jak śmietana, ser pełnotłusty (żółty) o zawartości 60 procent (lub więcej) tłuszczu w masie suchej, wędzone ryby oraz surowe wyroby wędliniarskie, a to z tego powodu, że tłuszcz jest trawiony nie w żołądku tylko w górnej części jelita cienkiego. Tym samym, nie jest zakłócany proces dalszego trawienia. Chociaż tłuszcze i bogate w tłuszcz produkty nie wpływają niekorzystnie na nasze trawienie, to jednak nie należy spożywać ich zbyt często i tylko w małych ilościach.
Niektóre artykuły spożywcze, również neutralne, trzeba spożywać umiarem. Należą do nich mięso, kiełbasa i szynka, ale także produkty wędzone i peklowane. Nawet jeśli natkniecie się na takie produkty w naszym podziale, to nie należy tego traktować jako zaproszenia do jeszcze większego ich spożycia. Chciałam Wam tylko pokazać, do jakiej grupy należą określone produkty. W końcu decydujecie sami, co chcecie jeść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *