Wyciągi z ziół

Wyciągi z ziół

Wyciąg z ziół otrzymujemy zalewając je alkoholem i wygniatając w prasce. Później należy je odpowiednio zagęścić. Standaryzowane wyciągi to najskuteczniejsze preparaty ziołowe, wskazane szczególnie dla osób, które trudno przyswajają niektóre substancje, bądź są ciężko chore.

Zawartość substancji leczniczych w roślinie zależy od tego, na jakiej glebie i w jakiej temperaturze rosła, czy pod dostatkiem miała wody i światła słonecznego oraz w jakich warunkach była przechowywana, w jaki sposób przeprowadzono jej obróbkę.

Aby powstał taki wyciąg zawarta w roślinie substancja (np. allicyna w czosnku) musi być ekstrahowana, zagęszczana i używana do produkcji preparatu w ściśle określonych dawkach.

Oprócz tego, wytwarzane są także preparaty z całych ziół. Wtedy rośliny są suszone w temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza i mielone na proszek, który następnie zostaje użyty do produkcji nalewek, tabletek i kapsułek.

Rośliny mogą zawierać nieznane nam substancje czynne- wtedy, by nasz organizm wykorzystał w pełni ich właściwości, nie wystarczy zastosować wyciągu.

By uzyskać działanie preparatu z całej rośliny, przybliżone do tego z wyciągu z tej rośliny, trzeba go zażyć znacznie więcej. Wyciągi standaryzowane mają tą zaletę, że ich skład jest stały, co nie oznacza, że preparaty z całych ziół są mniej skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *