Żele i krople do oczu

okoJest wiele środków, którymi możesz łagodzić podrażnienia oczu. Ale stosuj je z rozwagą, a jeśli nie przynoszą poprawy, odwiedź okulistę.

Przemęczony wzrok

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze albo całe wieczory spędzasz przed telewizorem, zmuszasz oczy do zbyt dużego wysiłku. Pewnie nawet nie wiesz, że wpatrując się w monitor czy ekran, znacznie rzadziej mrugasz powiekami, a wtedy gałka oczna jest gorzej nawilżona i dotleniona. Nic więc dziwnego, że twoje oczy są zaczerwienione, pieką i w końcu zaczynasz gorzej widzieć.

Może ci pomóc
Żel ze świetlikiem: do smarowania okolic oczu, usuwa ich zmęczenie i ból; cena ok. 5 zł.
Homeoptic: krople homeopatyczne likwidujące podrażnienie oczu i objawy ich przemęczenia; cena ok. 10 zł.
Strix: tabletki z ekstraktu borówki czernicy, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem; cena ok. 30 zł.
Euphrasia Świetlik: krople homeopatyczne usuwające skutki zmęczenia oczu; cena ok. 7 zł.

Suche spojówki

Klimatyzacja to wspaniały wynalazek, ale, niestety, bardzo niedobry dla oczu. Wysusza bowiem powietrze, a ono – spojówki. To samo dzieje się z nimi, kiedy włączasz nawiew w samochodzie albo sporo czasu spędzasz w przegrzanych pomieszczeniach. Wtedy oczy zaczynają boleć, pod powiekami czujesz piasek. W dodatku – przesuszone spojówki są bardzo podatne na różne infekcje.

Może ci pomóc
Lacrimal: krople nawilżające spojówki, można stosować nie dłużej niż 3 dniVidisic: żel do nakraplania, zastępujący naturalne łzy; cena ok. 13 zł.
Tears Naturale II: krople nawilżające gałkę oczną, można stosować nie dłużej niż 3 dni; cena ok. 14 zł.

Rozszerzone naczynka

Zaczerwienienie oczu jest efektem nadmiernego rozszerzenia się drobniutkich naczyń krwionośnych. Najczęstszą tego przyczyną jest podrażnienie spojówek i niedotlenienie gałki ocznej (jeśli np. nosisz soczewki kontaktowe). Gdy dźwigniesz jakiś ciężar, natężysz się, wtedy skacze ciśnienie krwi i delikatne naczynka mogą pękać – w oku powstają mikrowylewy (krwiste plamki).

Może ci pomóc:
Visine: krople obkurcza-jące naczynka krwionośne, do stosowania najwyżej przez 2 dni (mogą chwilowo zaburzać widzenie); cena ok. 18 zł.
Oculosan: krople zwężające naczynka krwionośne cena ok. 19 zł.
Strix: tabletki z ekstraktem z owoców borówki czernicy, wzmacniające naczynka; cena ok. 30 zł.

Nadwrażliwość na światło

Kiedy w słoneczny dzień wychodzisz z domu, łzy same zaczynają ci płynąć z oczu. Bardzo razi cię ostre światło i nawet założenie ciemnych okularów niewiele pomaga. Taka nadwrażliwość jest wynikiem podrażnienia spojówek i bardzo często dokucza alergikom, zwłaszcza uczulonym na pyłki roślin czy też sierść zwierząt. Jednocześnie z łzawieniem i pieczeniem oczu, męczy też cieknący nos.

Może ci pomóc:
Rhinophenazol: krople usuwające podrażnienie i łzawienie oczu wywołane alergią, można stosować do 5 dni (mogą chwilowo zaburzać widzenie!); cena ok. 7 zł.
Euphrasia-Dagomed 22: granulki homeopatyczne likwidujące świat-łowstręt i łzawienie oczu; cena ok. 10 zł.
Oculoheel Lux: krople homeopatyczne likwidujące podrażnienie spojówek, łzawienie i pieczenie oczu; cena ok. 19 zł